Cívka se skládá z vodiče navinutého na izolační nosnou kostru. Vinutí může být jednovrstvé nebo vícevrstvé . V případě vícevrstvých cívek je třeba použít tzv. krížové vinutí , aby se omezila vlastní elektrická kapacita cívky. Navinutý vodič může být i samonosný – bez kostry.
Vodič v cívce má mít co nejmenší rezistivitu , aby v cívce nedocházelo k velkým tepelným ztrátám. Nejčastěji používaným materiálem je měď .
Ke zvětšení magnetických vlastností se dovnitř cívky vkládá jádro z magneticky měkké oceli , tzn. z feromagnetické látky s malou remanentní magnetizací . K omezení vzniku vířivých proudu v jádře se jádro skládá z několika vrstev oddělených izolantem nebo z jemných železných částí spojených izolacní hmotou (tzv. železové jádro).
Použití cívek
Cívku lze používat jako samostatnou součástku (elektromagnet, tlumivka) nebo jako součást složeného elektrického zařízení (elektromagnetické relé, transformátor, reproduktor). Cívka jako elektromagnet – využívá se magnetická síla magnetického pole kolem cívky v zařízeních.
Parametry cívky
- Počet závitů
- Geometrické vlastnosti (počet závitů na jednotku délky, délka, obsah průřezu)
- Indukčnost – vyjadřuje velikost magnetického indukčního toku při jednotkovém elektrickém proudu
- Maximální zatížení – největší možný výkon elektrického proudu nepoškozující cívku
- Maximální proud – největší proud, který může procházet cívkou
- Činitel jakosti Q
Cívka jako elektromagnet
- elektromotor
- zvonek
- reproduktor
- elektromagnetické relé
- elektromagnetický jeřáb
- vychylovací cívky CRT obrazovek např ve starých monitorech
- magnetické hlavy v záznamových zařízeních
- deprézské měřící přístroje (galvanometr, ampérmetr, voltmetr, ad.)
Cívka jako induktor
- tlumivka – cívka působí proti prudkým změnám v elektrickém obvodu (např. zapnutí/vypnutí obvodu, elektrický výboj, ap.). Změny v elektrickém obvodu vyvolávají změnu magnetického pole kolem cívky a následně se v cívce indukuje elektromotorické napětí působící vždy proti změnám, které je vyvolaly.
- transformátor – obsahuje dvě nebo více cívek na společném jádře. Změnou elektrického proudu (střídavým proudem) v jedné cívce se indukuje elektrický proud v druhé cívce, dochází k transformaci proudu a napětí.
- čtecí, mazací a zapisovací hlavičky v pevných discích a páskových mechanikách
- v elektromagnetických oscilačních obvodech – cívka a kondenzátor jsou nezbytné součástky pro vznik elektromagnetických kmitů v obvodu (rezonanční LC obvody).